Projekt domu jednorodzinnego — wszystko, co warto wiedzieć

Projekt budowlany jest jednym z najważniejszych elementów na drodze do wymarzonego domu. Po dokonaniu analizy chłonności terenu i wyborze koncepcji domu nadchodzi czas na zakup idealnego projektu. Dowiedz się wszystkiego, co warto wiedzieć na temat projektów budowlanych.

Czym jest projekt budowlany domu

Projekt budowlany to zbiór dokumentów, bez którego nie otrzymasz pozwolenia na budowę. Jest swoistym opracowaniem planów przyszłej inwestycji budowlanej. Może być sporządzony wyłącznie przez osoby posiadające uprawnienia budowlane w odpowiedniej specjalności. Zawartość projektu jest dokładnie sprawdzana przez odpowiedni organ w momencie ubiegania się o pozwolenie na budowę. Projekt budowlany musi więc być zgodny z aktualnymi przepisami prawa oraz MPZP lub warunkami zabudowy.

Więcej na temat MPZP i warunków zabudowy przeczytasz w artykule Warunki zabudowy domu — wszystko, co musisz wiedzieć.

Projekt budowlany a wykonawczy

Projekt wykonawczy jest rozwinięciem i uszczegółowieniem rozwiązań zawartych w projekcie budowlanym. W przypadku budownictwa jednorodzinnego wykonanie projektu wykonawczego jest nieobowiązkowe. Prawo budowlane nie określa jego zakresu ani formy, dlatego te aspekty należy ustalić z projektantem.

Informacje zawarte w projekcie wykonawczym pozwalają oszacować koszt budowy oraz czas jej trwania. Mimo że projekt jest nieobowiązkowy, warto zlecić jego wykonanie, gdyż zmniejsza ryzyko popełnienia błędów oraz usprawnia i przyśpiesza proces budowy.

Zakres i forma projektu budowlanego

Projekt budowlany składa się z trzech części: projektu zagospodarowania terenu, projektu architektoniczno-budowlanego oraz projektu technicznego. Każda z nich składa się z dwóch działów — opisowego i rysunkowego.

Projekt zagospodarowania terenu

To część, która zawiera informacje dotyczące planu zagospodarowania działki oraz obszaru oddziaływania. Część rysunkową nanosi się na aktualną mapę do celów projektowych. Projekt definiuje granice działki, usytuowanie istniejących budynków oraz budynku, który ma powstać. Dodatkowo powinien zawierać oznaczenia sieci uzbrojenia terenu, dróg dojazdowych, układu zieleni oraz ścieżki i podjazdu do budynku. 

Projekt architektoniczno-budowlany

To precyzyjny plan inwestycji budowlanej. Zawiera opis funkcji i konstrukcji budynku oraz proponowane rozwiązania technologiczne i materiały budowlane. Część rysunkowa jest zbiorem rzutów poszczególnych kondygnacji, przekrojów budynku oraz szkiców instalacji. 

Projekt techniczny domu

Określa szczegółowe rozwiązania instalacyjne i konstrukcyjne oraz charakterystykę energetyczną. Jest to część, której nie składa się we wniosku o pozwolenie na budowę, ale należy ją dołączyć do zawiadomienia o zakończeniu robót budowlanych.

Co powinien zawierać projekt budowlany

Projekt budowlany jest niezbędnym załącznikiem do wniosku o pozwolenie na budowę. Musi mieć odpowiednią formę i zawartość. Projekt należy dostarczyć do urzędu w formie papierowej w formacie A4 i twardej oprawie w 3 egzemplarzach.

Na stronie tytułowej projektu budowlanego należy ująć:

 • dane inwestora projektu,
 • dane dotyczące budynku i usytuowania,
 • obręb i numery działek ewidencyjnych pod obiekt,
 • dane firmy deweloperskiej, biura projektowego lub projektantów,
 • datę opracowania i podpisy.

Projekt domu — gotowy czy indywidualny

Wstępną koncepcję odnośnie do projektu domu (jego powierzchnia, czy liczba kondygnacji) warto ustalić na etapie wyboru działki pod budowę. Analiza chłonności terenu pozwoli poznać mocne i słabe strony parceli. Dzięki niej upewnisz się, że działka nadaje się do budowy domu i unikniesz zagrożeń związanych z nietrafioną inwestycją.

Przy wyborze projektu domu pamiętaj, aby nie sugerować się wyłącznie ceną. Cena jest ważnym czynnikiem, ale nie najważniejszym. Zanim zdecydujesz się na konkretny projekt domu, przeanalizuj następujące aspekty:

 • dopasowanie projektu do kształtu i wymiarów działki,
 • wskaźnik intensywności zabudowy,
 • dopasowanie projektu do MPZP lub WZ.

Po dokonaniu wyboru działki pod budowę możesz rozpocząć poszukiwania idealnego projektu domu. Na tym etapie warto skompletować następujące dokumenty:

 • MPZP lub WZ, 
 • mapa geodezyjna do celów projektowych, 
 • ekspertyza warunków geotechnicznych,
 • warunki techniczne przyłączy,
 • decyzja o lokalizacji zjazdu z drogi publicznej, 
 • oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane.

Niezależnie, czy wybierzesz gotowy projekt domu, czy indywidualny, powyższe dokumenty będą niezbędne w celu dokonania dalszych kroków.

Gotowy projekt domu

Zakup gotowego projekty jest dość szybkim i ekonomicznym rozwiązaniem. To świetny wybór dla osób, które nie mają sprecyzowanego pomysłu na wygląd inwestycji. Należy jednak pamiętać o konieczności adaptacji gotowego projektu do warunków technicznych działki oraz wytycznych zawartych w MPZP lub WZ.

Projekty z katalogu zawsze wymagają adaptacji. Aby móc wprowadzić jakiekolwiek zmiany do projektu niezbędna jest pisemna zgoda jego autora. Adaptację projektu może wykonać architekt należący do Izby Architektów lub Izby Inżynierów Budownictwa posiadający odpowiednie uprawnienia. Koszt adaptacji zależy głównie od ilości zmian wprowadzanych do projektu oraz stopnia skomplikowania.

Zaletami domów z katalogu jest łatwa dostępność (projekt możesz kupić przez internet, nie wychodząc z domu) oraz szeroki wybór projektów na każdą kieszeń.

Decydując się na zakup gotowego projektu za pośrednictwem BOI360°, masz pewność, że zapłacisz mniej niż, kupując bezpośrednio u architekta. Dodatkowo otrzymasz pakiet korzyści, który uwzględnia m.in.:

 • pomoc w wyborze projektu,
 • możliwość zwrotu i wymiany projektu,
 • adaptacja projektu (nanoszenie zmian),
 • stały kontakt z architektem,
 • projekt altany, drewutni i wiaty garażowej w gratisie,
 • wysyłkę tablicy informacyjnej. 

Projekt domu z katalogu wymaga wdrożenia licznych modyfikacji. Mimo że wyjściowa cena jest atrakcyjna, należy liczyć się z dodatkowym kosztem na etapie adaptacji projektu. Niekiedy zdarza się, że koszt naniesienia zmian na projekt przekracza jego pierwotną wartość. Wówczas warto zastanowić się nad wyborem indywidualnego projektu domu.

Indywidualny projekt domu

Indywidualny projekt to świetne rozwiązanie, jeśli chcesz mieć niepowtarzalny dom, który w maksymalny sposób będzie odpowiadać Twoim potrzebom. Jest niezastąpiony w przypadku problematycznych działek, których zabudowa wymaga zastosowania niestandardowych rozwiązań.

Jeśli planujesz budowę domu na problematycznej działce, np. wąskiej, z dużymi spadkami lub o grząskim gruncie, wówczas warto zainteresować się indywidualnym projektem. Architekt dopasuje bryłę domu do działki przy maksymalnym wykorzystaniu przestrzeni oraz weźmie pod uwagę warunki gruntów.

Niewątpliwą zaletą projektów indywidualnych jest możliwość dopasowania do sprecyzowanych wymagań przyszłych domowników. Tworzenie projektu od podstaw daje możliwość kontroli wszystkich etapów prac projektowych, dzięki czemu zyskasz projekt najlepiej dopasowany do Twoich potrzeb. W związku z powyższym musisz liczyć się z dłuższym czasem realizacji projektu oraz licznymi konsultacjami i spotkaniami z architektem. 

Wykonanie indywidualnego projektu domu z reguły jest bardziej czasochłonne i kosztowne niż w przypadku wyboru domu z katalogu. Pamiętaj jednak o konieczności adaptacji gotowego projektu, co wiąże się z koniecznością poniesienia dodatkowych kosztów. W rezultacie może okazać się, że wybór gotowego projektu będzie nieopłacalny. Zawsze istnieje możliwość wykonania indywidualnego projektu na podstawie gotowego, wybranego przez klienta. Pozwala to na obniżenie kosztów związanych z wprowadzeniem zmian do projektu gotowego.

Jeśli chcesz poznać proces budowy domu krok po kroku, przeczytaj artykuł Budowa domu w 10 krokach.

Projekt domu bez pozwolenia na budowę 

Pozwolenie na budowę nie jest wymagane w przypadku tzw. domów na zgłoszenie. Wówczas nie ma obowiązku prowadzenia dziennika budowy i zatrudniania kierownika. Brak kierownika oznacza, że w przypadku błędów w budowie, konsekwencje prawne ponosi inwestor. 

Budowa domu na zgłoszenie wymaga stworzenia pełnego projektu budowlanego. W tym przypadku także możesz wybierać spośród projektów gotowych lub indywidualnych.

Projekt domu na zgłoszenie musi spełnić wymagania:

 • powierzchnia zabudowy nie może przekroczyć 70 m2 z poddaszem, a łączna powierzchnia użytkowa 90 m2,
 • budynek może mieć maksymalnie dwie kondygnacje, przy czym za kondygnację uważane jest także poddasze,
 • plan domu musi być zgodny z MPZP lub WZ,
 • obszar oddziaływania budynku w całości musi mieścić się na działce lub działkach, na których je zaprojektowano,
 • należy zachować odpowiednie odległości od granic działki zgodnie z wymogami techniczno-budowlanymi określonymi w warunkach technicznych.

Więcej na temat pozwolenia na budowę przeczytasz w artykule Pozwolenie na budowę domu.

Popularne projekty domów w ostatnich latach

Moda oddziałuje na niemal każdą dziedzinę życia, w tym budownictwo i aranżację wnętrz. W ostatnich latach niektóre projekty domów cieszyły się większą popularnością niż inne. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze projekty domów z ostatnich lat.

Projekt domu nowoczesnego 

Projekt nowoczesny to prostota bryły i oszczędność formy. Wykorzystuje rozwiązania, takie jak duże okna, płaskie dachy i nowoczesne materiały. 

Jednym z kluczowych elementów projektu nowoczesnego jest jego funkcjonalność. Dzięki dużym oknom dom jest jasny i przestronny. Płaskie dachy ułatwiają montaż paneli słonecznych i innych urządzeń energooszczędnych. Nowoczesne materiały, takie jak stal, szkło i beton, zapewniają trwałość i wytrzymałość budynku, a także nadają mu niepowtarzalny charakteru. 

Projekt nowoczesny to również oszczędność materiałów. Jest on skonstruowany tak, aby wykorzystać, jak najmniej materiałów podczas budowy. Dzięki temu dom nowoczesny może być tańszy i bardziej ekologiczny niż tradycyjne budynki. 

Projekt domu stodoła

Projekt domu stodoła to przede wszystkim duże przeszklenia, przestronne wnętrze i minimalizm bryły. Ich budowa jest znacznie bardziej ekonomiczna niż w przypadku tradycyjnych domów. 

Domy te cechuje ekologiczność. Dwuspadowy dach ułatwia prosty montaż paneli fotowoltaicznych, a prosta bryła sprzyja energooszczędności. Otwarta przestrzeń wewnątrz jest idealna do zastosowania akumulacji ciepła. Budynki często ogrzewane za pomocą pompy i posiadają wentylację mechaniczną z rekuperacją, czyli wentylację z odzyskaniem ciepła.

Dom typu stodoła jest prosty i ekonomiczny, a brak balkonów i innych elementów dekoracyjnych, znacząco przyśpiesza budowę. Koszty realizacji tego typu domu z reguły są dużo niższe niż domów tradycyjnych. To idealny wybór dla osób, które cenią sobie prostotę w nowoczesnym wydaniu.

Projekt domu z antresolą

Projekt domu z antresolą wykorzystuje wysokie sufity do stworzenia dodatkowej przestrzeni. Wbrew pozorom domy z antresolą to nie tylko projekty domów parterowych czy piętrowych. Na rynku jest szeroki wybór projekty domów z antresolą zróżnicowanych pod względem kształtu bryły, kondygnacji, rodzaju dachu, jak i innych aspektów.

Antresola zwykle umieszczana jest nad częścią dzienną domu — salonem lub pokojem dziennym. Dzięki takiemu rozwiązaniu możesz wykorzystać dodatkową przestrzeń antresoli jako miejsce na sypialnię dla gości, domową biblioteczkę czy przestrzeń biurową. 

Antresola wyodrębnia dodatkową przestrzeń, która jednocześnie przenika się z piętrem poniżej. W efekcie mamy do czynienia z otwartą przestrzenią, która zwiększa poczucie bliskości z domownikami. Jeśli masz małe dzieci, antresola będzie idealna, aby zająć się swoimi sprawami, przy czym wciąż mieć oko na bawiące się pociechy.

Projekt otoczenia domu

Nie mniej ważny niż projekt domu jest projekt jego otoczenia. Projekt ogrodu ma ogromny wpływ na wygląd budynku z zewnątrz. Dobrze przemyślany i zaaranżowany ogród to ostatni krok na drodze do wymarzonego domu.

Projektowanie ogrodu to nie tylko wybór odpowiednich roślin i elementów dekoracyjnych, ale także rozwiązania techniczne, które zapewnią funkcjonalność i dopasowanie do potrzeb domowników. W praktyce projektowanie ogrodu może okazać się trudnym zajęciem, w szczególności, jeśli masz do czynienia z nietypowym układem terenu. W takim wypadku możesz skorzystać z pomocy architekta.

Podczas projektowania ogrodu warto również zwrócić uwagę na elementy, które stworzą strefę relaksu i odpoczynku. Mogą to być miejsca do przesiadywania, grille, oświetlenie czy nawet małe place zabaw dla dzieci. Wszystko to ma na celu stworzenie przyjaznego i komfortowego otoczenia do wypoczynku.

Pamiętaj, że przy wyborze projektu domu za pośrednictwem biura BOI360° projekt garażu, wiaty i altany otrzymasz w prezencie.

Projekt domu — ważne informacje

Ile kosztuje projekt domu

Cena projektu domu zależy od wielu aspektów, m.in. wielkości budynku, rodzaju zabudowy, technologii budowy, czy regionu i renomy pracowni architektonicznej, z której projekt pochodzi. 

Nie bez znaczenia pozostaje, czy zdecydujemy się na projekt gotowy, czy indywidualny. Projekty gotowe z reguły są tańsze, należy jednak liczyć się z koniecznością ich adaptacji, co generuje dodatkowe koszty.

Kto zatwierdza projekt budowlany

Zatwierdzenie projektu domu ma miejsce wraz z wydaniem pozwolenia na budowę. Wówczas projekt budowlany przechodzi wnikliwą weryfikację, którą dokonuje starosta lub wojewoda.

Jak długo jest ważny projekt budowlany

Prawo budowlane nie określa terminu ważności projektu domu. Co do zasady projekt budowlany jest ważny tyle, ile ważne jest pozwolenie na budowę, czyli 3 lata od dnia wydania decyzji. 

Wraz z dniem wygaśnięcia pozwolenia na budowę wygasa również ważność projektu budowlanego. W takim wypadku należy ponownie złożyć wniosek do urzędu. Należy mieć na uwadze, że projekt budowlany musi być zgodny z aktualnymi przepisami. Oznacza to, że po upływie kilku czy kilkunastu lat projekt domu może już nie spełniać obecnych norm. W takim wypadku konieczne będzie wprowadzenie odpowiednich modyfikacji projektu, które powinien dokonać uprawniony architekt. 

Podsumowanie

Wybór projektu budowlanego to szczególnie ważny krok w procesie budowy domu. Projekt nie tylko musi spełniać oczekiwania przyszłych domowników, ale także być zgodny z przepisami prawa i odpowiadać na wymogi miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub warunków zabudowy i zagospodarowania terenu. 

BOI360° dzięki współpracy z renomowanymi biurami architektonicznymi zaproponuje Ci projekty domów odpowiadające Twoim oczekiwaniom, abyś Ty nie musiał tracić czasu na przeglądanie katalogów, stron czy szukanie architekta. Zrealizujemy Twoje pomysły, znajdziemy rozwiązania i razem pokonamy ograniczenia wynikające z lokalizacji, tak aby wykorzystać każdy metr kwadratowy działki.

Skontaktuj się z nami, a pomożemy Ci w budowie wymarzonego domu.

W tym artykule:

Potrzebujesz sprawnie załatwić dokumenty? Skontaktuj się ze mną!

Mirosław Nowak

Prezes Zarządu