Projekt domu – co należy mieć na uwadze przy wyborze?

Projekt domu – co należy mieć na uwadze przy wyborze?

Wiele z nas w pewnym momencie życia podejmuje decyzję o przeprowadzce do własnych czterech kątów. Może to również oznaczać chęć budowy domu. Wybór projektu domu to jeden z pierwszych elementów, które pojawiają się w momencie podjęcia takiej decyzji. Jest to bardzo ważny aspekt, ponieważ w głównej mierze od tego zależy komfort naszego życia przez wiele kolejnych lat. Co należy wiedzieć przed wyborem? Jakie cechy powinien mieć dobry projekt domu? Zapraszamy do przeczytania poniższego materiału.

Jaki metraż inwestycji nas interesuje?

To pierwsze pytanie, które przy wyborze projektu domu musimy sobie postawić. Wiele zależy tutaj od ilości członków rodziny oraz ich stylu życia. Każdemu z nich wypadało by przydzielić pokój, w którym to będą mieli szansę w spokoju pracować, uczyć się lub odpoczywać. Wszystkim z domowników można przydzielić orientacyjną powierzchnię oraz dodać do niej powierzchnię pomieszczeń wspólnych. Mowa tu o kuchni, salonie, korytarzach i tym podobnych.

Warto również wziąć pod uwagę to, kiedy domownicy wstają i przygotowują się do wyjścia z domu, ponieważ może to pomóc w określeniu ile łazienek potrzebujemy. Po dodaniu do siebie powierzchni tych pomieszczeń otrzymujemy orientacyjną wartość, którą możemy wykorzystać przy poszukiwaniach.

Projekt domu a działka

Wybierając projekt domu powinno się brać pod uwagę Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego. Jeżeli działka nie jest objęta planem należy złożyć do urzędu wniosek o wydanie decyzji o Warunkach Zabudowy. Wyżej wymienione dokumenty mogą warunkować wysokość budynku, rodzaj dachu, jego kąt nachylenia a także kolorystykę elewacji. Te informacje są w stanie skutecznie uniemożliwić budowę naszego wymarzonego domu. Dlatego właśnie warto przed rozpoczęciem poszukiwań projektu domu sprawdzić te dokumenty.

Co do prawnie określonych zasad musimy również wspomnieć o tym, że budynek zwrócony ścianą z otworami okiennymi lub drzwiowymi musi być oddalony od granicy działki 4 metry, natomiast ścianą bez otworów okiennych lub drzwiowych – 3 metry.

Poza odgórnie określonymi zasadami należy także dokładnie przeanalizować działkę, którą dysponujemy. Jej kształt, pochylenie, ewentualne drzewa, które będą mogły ograniczać dostęp do światła. Wiele z tych elementów można wykorzystać, aby wraz z domem tworzyły przyjazne środowisko do życia.

Po zapoznaniu się z wyżej opisanymi informacjami możecie śmiało przystąpić do poszukiwań. W naszej ofercie znajduje się ponad 10000 gotowych projektów domów wszystkich renomowanych polskich pracowni. Taka oferta ułatwi szybkie wyszukanie idealnego domu.